Začínate s otužovaním?
8. 1. 2021
Myslite na to, že je s otužovaním je vhodné začať ideálne na prelome augusta a septembra. Počas letných mesiacov telo nazbieralo potrebnú imunitu a zároveň je na jeseň prijateľná teplota a nemalo by tak dôjsť k veľkému teplotnému šoku a prechladnutiu. Pred otužovaním vonku je vhodné začať pozvoľným pravidelným sprchovaním studenou vodou v pohodlí domova.
Ako na otužovanie v zime?
Ak chcete predsa len začať s otužovaním v zime, dbajte na vhodné vybavenie a oblečenie. Dôležité je chrániť predovšetkým hlavu, ruky, nohy.
Nielen pre začínajúcich otužilcov je dôležité zabezpečiť tepelný komfort hlavy, pretože práve prostredníctvom hlavy uniká najviac tepla. Vhodné sú čiapky o sile neoprénu 2 alebo 3 mm.
Ako sa hovorí, zima ide od nôh, ale iste viete, že v zimnom období sú na chlad citlivé všetky končatiny. Myslite teda na vhodné oblečenie rukách a nohách. Rukavice na otužovanie odporúčame v sile od 1,5 mm do 3 mm, maximálne však do 5 mm. Slabší neoprén poskytuje flexibilitu v pohybe, naopak silnejšie neoprén poskytuje väčšiu výhrevnosť a termoreguláciu. Záleží teda na individuálnych schopnostiach a skúsenostiach. Rovnaké odporúčanie platí aj pre tepelný komfort nôh. Neoprenová obuv na otužovanie je vhodná v rozmedzí sily neopréne 2 mm až 7 mm.
Záleží, či dáte prednosť neoprenovým ponožkám či obuvi z neoprénu. Pri výbere si premyslite, v akom prostredí sa budete najčastejšie otužovať. Neoprénové topánky ochráni nielen pred chladom, ale aj pred nepríjemným našlapováním na kamienky a iné nerovnosti či pošmyknutím. Neoprénové ponožky potom ponúka lepšiu pohyblivosť pri plávaní.
Ak ste úplní začiatočníci alebo máte z otužovanie predsa len rešpekt, vybavte sa neoprénovými plavkami, ktoré zahrejú stred tela. Tie môžete naviac doplniť obličkovým pásom a dostanete tak k dokonalému tepelnému komfortu problémových partií.
Zodpovednosť predovšetkým
Pri otužovanie v teréne nezabudnite tiež na skladné rýchloschnúci osušky. V prípade, že plánujete vo vode plávať vybavte sa bezpečnostné plaveckú bójku, ktorá slúži na upozornenie na seba samého, ku krátkemu odpočinku pri ľahkej slabosti a zároveň ako vak, v ktorom uchováte osobné veci v suchu.
Či už začínate doma, alebo vonku, pristupujte k otužovanie zodpovedne, nepreceňujte svoje sily a nesnažte sa za každú cenu zostať vo vode čo najdlhšie. Kúpanie v studenej vode vyžaduje dobrý zdravotný a psychický stav, predovšetkým potom skúsenosti získané pravidelnosťou.