Pod vodou s pohodou alebo ako začať s freedivingom?
7. 5. 2024
Byť v živote free je in, tak prečo to neskúsiť nielen na súši, ale aj vo vode, pod vodou. A ako na to? Na jednoduchú otázku, jednoduchá odpoveď - freediving, fríčko, free-diving, apnea diving, nádychové potápanie, potápanie na nádych, plávanie s plutvami na nádych, voľné potápanie, to sú všetko názvy jedného športového odvetvia, ktoré nás dovedie k tomu, cítiť sa ako ryba vo vode.
Nadýchnuť sa, zadržať dych, zanoriť sa a kochať sa podvodnou krásou. A keď sa k tomu navyše nemusíme vynárať čo pár sekúnd, ale vydržíme desiatky sekúnd, minútu a postupne pobyt pod hladinou predlžujeme, je zážitok ešte intenzívnejší. Aby sme si mohli dopriať cenné sekundy, prípadne minúty pod vodou v pokoji a bezpečí, treba túto zručnosť trénovať a prehlbovať. Na to je ideálne začať s organizovaným nádychovým plávaním/potápaním v bazéne. Vyhliadnite si najbližší freedivingový bazénový tréning s kvalifikovaným inštruktorom a smelo do neho.
Vhodné vybavenie do bazéna pre začiatočníkov:
- Kvalitná freedivingová maska alebo aspoň plavecké okuliare a nose clip
- Plutvy, ktoré nemusia byť hneď určené na freediving, tj dlhé. Pre správny nácvik kopu, ktorý určite zužitkujete pri mori v hĺbke, stačí mať plutvy strednej dĺžky. Postupom času, ako budete predlžovať dĺžku a čas strávený pod hladinou, môžete začať uvažovať o kúpe freedivingových plutiev.
- Oblečenie na udržanie teplotného komfortu – neoprén, neoprénové tričko, neoprénové nohavice, kraťasy
- Záťažový obojok
- Frontálny šnorchel
Tréningom v bazéne predlžujeme čas strávený pod hladinou, dĺžku, ktorú sme schopní odplávať a tiež spoznávame svoje telo a jeho reakcie na bezdaššie. A ešte jedno dôležité upozornenie na záver – pamätajte na svoju bezpečnosť a nikdy nevykonávajte freedivingové cvičenia sami, ale vždy pod dozorom!