Návod, ako si vybrať neoprén
27. 2. 2024
Tipy a rady, ako si správne vybrať neoprén. V našom článku sa dočítate, ako neoprén funguje, akú zvoliť hrúbku a ako sa o neoprén starať.
Ako funguje neoprénový materiál
Neoprénový materiál je optimálny vďaka svojim vynikajúcim termoizolačným vlastnostiam. Neoprén je pružný gumový materiál s penovou štruktúrou (uzavreté vzduchové bubliny vo vnútri materiálu). Samotný neoprén je nepriepustný (pokiaľ nejde o suchý oblek), voda sa vždy dostane dovnútra cez okraje a švy (okrem podlepených švov). Neoprén funguje tak, že pod sebou zadržiava tenkú vrstvu vody, ktorá je medzi neoprénom a pokožkou. Kontakt s vodou a teplo z nášho tela potom spôsobia, že sa voda ohreje, získava izolačné schopnosti a bráni tak možnému prechladnutiu zo studenej vody.
Základné funkcie neoprénu
- Tepelná ochrana
- Ochrana proti oderu – neoprén znižuje riziko odrenín o kamene či koraly.
- Pružnosť a flexibilita – neoprén je elastický materiál, čo zaisťuje flexibilitu a voľnosť pohybu.
- Ochrana pred slnečným žiarením - všetky neoprény poskytujú vysokú úroveň ochrany proti škodlivému slnečnému žiareniu.
Akú veľkosť neoprénové obleku zvoliť?
Pri skúšaní by mal byť neoprén ľahko zapínateľný a mali by ste v ňom môcť pohodlne urobiť drep. Konce rukávov by mali siahať tesne nad zápästie a na nohách tesne nad členky, aj keď to môže závisieť od vašej výšky. Zároveň by nemal nikde tvoriť sklady z nadbytočného materiálu, čo sa obvykle stáva v oblastiach rozkroku a podpazušia, preto je dôležité tieto partie starostlivo skontrolovať. Neoprén by vás tiež nikde nemal škrtiť alebo byť príliš tesný. Príliš tesný neoprén obmedzí vašu slobodu pohybu, môže spôsobiť zlé prekrvenie končatín, čo vedie k rýchlejšej únave a strate sily, najmä v oblasti paží. Neoprénový oblek by mal na tele perfektne priliehať, nesmie obsahovať žiadne voľné časti, kde by sa mohla zhromažďovať voda, zároveň by mal zaisťovať pohodlie pri pohybe. Pokiaľ vám nesadne štandardný strih konfekčných neoprénov, naše krajčírky dokážu urobiť drobné úpravy, aby vám oblek maximálne pasoval.
Pokiaľ budete kupovať oblek cez e-shop, odporúčame sa zmerať a porovnať miery s veľkostnou tabuľkou výrobcu.
Základné rozdelenie neoprénov
- Neoprénový short - krátky model určený pre teplejšie vody s hrúbkou materiálu od 0,5 - 3 mm.
- Neoprénová kombinéza (celotelový neoprénový oblek) - vhodný pre široké spektrum teplôt od teplých po chladné vody, s hrúbkou materiálu v rozmedzí 0,5 až 8 mm.
- Neoprenové raftové nohavice alebo Long John – vhodné do všetkých typov lodí, najmä pre raftárov.
- Suchý neoprénový oblek (neoprénový sucháč) – ako už názov napovedá, zaisťuje úplnú vodotesnosť.
Môžete sa tiež stretnúť s rozdelením neoprénov na mokré a polosuché. Mokré a polosuché neoprény sú konštrukčne zhodné. Polosuché obleky zaistia však lepší tepelný komfort vďaka tesniacim manžetám na rukávoch a nohaviciach, ktoré obmedzujú výmenu vody v obleku. Keď by sme to zhrnuli, tak „mokráče“ sú vhodné do teplejších vôd, kde pretekaniu vody toľko nevadí, naopak polosuché obleky do studenejších vôd.
V našej ponuke si máte možnosť vybrať – dámske neoprény, pánske neoprény a detské neoprény, v rôznych hrúbkach, farbách a od niekoľkých preverených výrobcov.
Zips vpredu alebo vzadu?
Toto odporúčanie nemožno jednoznačne určiť, vždy záleží na individuálnych preferenciách. Všeobecne možno však povedať, že na potápanie by sme odporučili neoprén so zipsami vzadu, v prednej časti má tento neoprén pri krku „stojačik“ a tak lepšie tesní a dostane sa do neho menej vody. Na ostatné vodné športy ako paddleboarding, surfing, windsurfing, ai. je možné voliť zips vpredu, a to aj na šnorchlovanie v teplých vodách.
Neoprénový short alebo kombinézu?
Na šnorchlovanie za slnečného počasia sa obvykle volia neoprénové shorty. Krátky neoprén skvele chránia stred tela a udržujú ho v teple. Pokiaľ plánujete šnorchlovať dlhšie alebo v studenejšej vode, odporúčame použiť neoprénovú kombinézu. To platí aj vtedy, ak by vo vode hrozilo riziko odrenín o kamene či koraly. Čím väčšia hĺbka, tým väčšia zima, potápačom odporúčame neoprény s kuklou, prípadne zakúpiť neoprénovú kuklu zvlášť. Na vodné športy, ako paddleboarding, surfing, wakeboarding, ai. sa často využíva neoprénová kombinéza alebo short 3 mm, zaisťujú dobrú tepelnú izoláciu a pohyblivosť. Vždy je však potrebné zohľadniť teplotu vody.
Hrúbka neoprénu
Hrúbka neoprénu je udávaná v milimetroch. Hrúbka použitého materiálu najviac ovplyvňuje naše tepelné pohodlie a celkové vnímanie. S rastúcou hrúbkou neoprénu sa zvyšuje jeho schopnosť izolácie a tým aj pocit tepla. Na druhú stranu, s narastajúcou hrúbkou neoprénu sa znižuje pohyblivosť.
Orientačná tabuľka teploty vody a hrúbky/typu neoprénu
Starostlivosť o neoprénový oblek
Po každom použití v morskej alebo bazénovej vode je dôležité oblek jemne opláchnuť v chladnej vode a zavesiť na kvalitný, široký vešiak, aby sa predišlo poškodeniu v oblasti ramien. Vyvarujte sa sušeniu obleku na priamom slnku. Najskôr nechajte uschnúť vnútro obleku, potom ho otočte naruby a sušte aj zvonku. Občas oblek vyperte v riedenom pracom prostriedku alebo ideálne špeciálnym šampónom na neoprén. Neoprénový oblek by sa nikdy nemal žmýkať. Nesprávne uskladnenie obleku v zloženom alebo pokrčenom stave môže viesť k jeho poškodeniu, praskaniu či roztrhnutiu materiálu. Na uloženie obleku je najlepšie suché, temné miesto ďaleko od zdrojov tepla, kde bude oblek zavesený.